Oficjalne przekazanie nowego wozu dla OSP Cedry Wielkie

17 listopada w naszej jednostce odbyły się dwie ważne uroczystości. Oficjalne przekazanie nowego wozu bojowego marki Scania oraz otwarcie dobudowanej części remizy. Nowy wóz działa w naszej jednostce już od sierpnia tego roku. Jego zakup poprzedziły miesiące ciężkiej pracy by zabezpieczyć odpowiednią sumę środków.

A tak przedstawiały się koszty i finansowanie:

• koszt zakupu – 1 144 949,70 zł

• dotacja KG PSP – 425 000 zł

• dotacja gminy Cedry Wielkie – 470 000 zł

• dotacja Powiatu Gdańskiego – 120 000 zł

• wkład własny OSP Cedry Wielkie i sponsorów – 89 494,70 zł w tym:

• dotacja Fundacji Lotos – 20 000 zł

• dotacja UEGZ – 10 000 zł

• dotacja Base Group – 5 000 zł

• dotacja Gilmet – 5 000 zł

• dotacja Banku Spółdzielczego – 500 zł

Auto to było długo wyczekiwane, ze względu na rosnąca liczbę interwencji podejmowanych przez naszą jednostkę, która rok rocznie przekracza 100 wyjazdów. Na dzień dzisiejszy mamy 190 wyjazdów, tylko w roku 2022. Patrząc na rosnącą liczbę wyjazdów, więcej czasu spędzamy w wozach, ale świadomość że możemy wygodnie i z napędami terenowymi przygotować się do pełnienia służby, pozwala cieszyć się naszym miejscem i rozwijać działalność OSP. Warto zauważyć co oznacza dla nas nowe auto i jego wyposażenie, to między innymi:• silnik o mocy 360KM• napęd 4×4 z blokadami• pojemność zbiornika wody 3 tys. litrów• pojemność zbiornika środka pianotwórczego – 300 litrów• autopompa o wydajności 3600l/min przy ciśnieniu 8 bar• działko wodno – pianowe• wyciągarka o uciągu 8 ton i długości liny 25m• radiotelefony, zestaw narzędzi ratownictwa drogowego, aparaty powietrzne, torba medyczna, deska ortopedyczna z szynami, maszt oświetleniowy, pilarki spalinowe, piła spalinowa do cięcia betonu i metalu, pilarka ratownicza.

W tym samym dniu odbyło się także uroczyste otwarcie i zaprezentowanie nowo dobudowanej części remizy OSP Cedry Wielkie. Rozbudowa strażnicy o nowe pomieszczenia zwiększyła funkcjonalność budynku oraz komfort korzystania z remizy. Dawniej musieliśmy przebierać się za wozami szczególnie zimą nie było to komfortowe. Obecnie mamy nie tylko szatnię ale także salkę konferencyjna, którą używamy na wszelkie zebrania, warsztaty szkoleniowe. Bardzo brakowało nam tego, szczególnie by rozwijać naszą Młodzieżowa Drużynę Pożarniczą. Dzięki rozbudowie również dzięki naszym druhom i zaprzyjaźnionym firmom wyremontowaliśmy także jeden z garaży. Dzięki dotacjom z KSRG zyskaliśmy nowe bramy wjazdowe, które dzięki automatycznemu otwieraniu pozwalają na szybszy wyjazd do akcji ratowniczo- gaśniczych, a także przy dotacji Gminy zamontowany został system odprowadzania spalin, który chroni przed ich szkodliwym działaniem. Finansowanie rozbudowy budynku straży wraz z odnowieniem elewacji starej części obiektu i zagospodarowaniem terenu wokół remizy wyniosła blisko 400 tys. zł, z czego 100 tys. zł otrzymaliśmy z budżetu powiatu gdańskiego.

Tak o uroczystości i przekazaniu wypowiedzieli się zaproszeni goście:

– Samochód trafił do jednostki z wielkimi tradycjami, która funkcjonuje już od 60 lat. Jest to szczególne miejsce, ponieważ strażacy z Cedrów Wielkich stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców gminy, ale także kierowców, podróżujących trasą S7. Już teraz mogę zapewnić, że będziemy wspierać jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w każdej możliwej formule – zapewniał na uroczystości Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku st. bryg. Dariusz Żywicki przyznał, że rzadko zdarza się tak, aby jednego dnia świętowano dwa ważne i kosztowne wydarzenia – w przypadku OSP Cedry Wielkie rozbudowę remizy i kupno nowego samochodu.- Ten pojazd na pewno Wam się przyda, ponieważ z każdym rokiem macie coraz więcej wyjazdów, dlatego uważam, że każda złotówka była dobrze wydatkowana. Bardzo się cieszę, że środki na zakup pochodzą także z gminy, co świadczy o tym, że wójt Goliński bardzo ceni sobie bezpieczeństwo mieszkańców. Ważne jest również to, że strażacy nie czekali z założonymi rękoma, ale sami wzięli sprawy w swoje ręce i zbierali pieniądze potrzebne na zakup wozu – podkreślał st. bryg. Żywicki.

Brygadier Jan Roszmann, Komendant Powiatowy KPP w Pruszczu Gdańskim przypomniał, że 2 lata temu cedrowska straż wyjeżdżała do akcji 140 razy, rok później – 160, a do połowy listopada tego roku już blisko 190 razy.- Sam sprzęt bez ludzi nie jest w stanie podjąć żadnych działań. Jesteście jednostką czynną i często wspieracie działania PSP, co mnie ogromnie cieszy i za co dziękuję – mówił komendant powiatowy PSP.

Z kolei starosta gdański Marian Cichon zwrócił uwagę, że nowy samochód jednostce w Cedrach Wielkich należał się jak nikomu innemu.- Pracujecie na krańcach naszego powiatu, a liczba wyjazdów świadczy o tym, że nowy pojazd jest potrzebny. Cieszę się, że powiat gdański mógł wesprzeć finansowo zakup samochodu i rozbudowę remizy. Z każdej akcji wracajcie cali i zdrowi – życzył Marian Cichon

Justyna Słowińska, przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie zaznaczyła, że dzięki wsparciu wielu osób zakup pojazdu dla tutejszej jednostki był w ogóle możliwy i spełniły się marzenia strażaków, a mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni.- Dzisiejszy dzień pokazuje, że mamy przyjaciół, na których możemy liczyć w każdej trudnej sytuacji.

– Dziękuję druhom strażakom za ogromne zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy. Bez nich nie mielibyśmy dziś co świętować. Wielokrotnie przekonywałem się już, że w każdej sytuacji możemy liczyć na naszych strażaków i za to im serdecznie dziękuję – dziękował Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.

Bardzo dziękujemy za obecność podczas tak ważnej dla nas uroczystości. I wsparcie wszystkich osób, które pomogły nam znaleźć się w tym miejscu z nową częścią remizy i nowym wozem. Niezmiernie dużo znaczy dla nas możliwość rozwoju by zapewnić bezpieczeństwo naszej społeczności lokalnej i być jej istotna częścią – zakończył Prezes OSP dh Przemysław Paluch.

Zbieramy dynie!

Szanowni Państwo!

Wspólnie z Koło Łowieckie Hodowca zachęcamy do oddania dyni, które zamiast wyrzucić, przydadzą się na pokarm dla zwierząt leśnych. Dynie można zostawiać przy remizie OSP Cedry Wielkie do 6 listopada.

https://www.facebook.com/100050568516279/posts/661705952191683/

Uwaga na oszustów!

Szanowni Państwo!

Warto zapoznać się z ostrzeżeniem poniżej i nie dać się oszukać. Osoby podszywajace się pod strażaków wykonują czynności, których prawdziwy strażak nie prowadzi. Funkcjonariusze PSP mogą prowadzić spis schronów i ewentualnie w tym celu wejść do piwnicy budynku. Z kolei strażacy OSP działają w celu spisywania hydrantów. Nie dajmy się nabrać na oszustwa i zachowujmy należytą ostrożność

https://www.facebook.com/100049212350982/posts/633494714967601/

Zbiórka MDP – gra Próba Ognia

W sobotę, 24 września w naszej jednostce zorganizowana została nietypowa zbiórka naszej MDP Cedry Wielkie.

Dzięki Druhnom z OSP w Gronowie Elbląskim, które są ambasadorkami Fundacja ORLEN, mogliśmy zagrać w wydaną przez Fundację, Gra Planszowa – Próba Ognia.

Rozgrywka była interesująca i wciągnęła nasza młodzież w niezła zabawę. Po jej zakończeniu otrzymaliśmy egzemplarz gry, co doskonale przyda się jako urozmaicenie spotkań MDP w naszej jednostce.

III Powiatowe Mistrzostwa z Zakresu Ratownictwa Medycznego

7 września w miejscowości Błotnik na Marina Błotnik odbyły się III Powiatowe Mistrzostwa z zakresu Ratownictwa Medycznego dla Służb Mundurowych z Powiatu Gdańskiego.
Do rywalizacji przystąpiło dziewięć drużyn.

Naszą jednostkę reprezentowało czterech druhów:
Artur Bernat
Rafał Ciurkowski
Przemysław Paluch
Andzrzej Juszczyk

Podczas zawodów każda drużyna musiała przystąpić do testu pisemnego oraz wykonać część praktyczną złożoną z trzech specjalnie przygotowanych zdarzeń:
-amputacja dłoni
-wypadek komunikacyjny
-osoba nieprzytomna na jachcie.

Część praktyczna była poznawana przez zawodników po dotarciu na dany punkt zadania.

Miło nam poinformować iż nasza jednostka zajęła w zmaganiach III miejsce.

Gratulacje dla naszych druhów!

To niezwykle ważne by doskonalić swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy i stale pogłębiać swoją wiedzę tak ważną w działaniach na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gmina Cedry Wielkie .

https://www.facebook.com/100066616474193/posts/416593237237889/

Przywitanie nowego wozu OSP Cedry Wielkie

Piątek 5 sierpnia 2022 r.

Dzień ten zostanie w naszej pamięci na długie lata.

Tego dnia nasza jednostka przywitała fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo – gaśniczy, marki Scania.

Po odbiorach i wstępnych szkoleniach, z samego rana, wyruszyliśmy w długą trasę do domu. By na wieczór, wraz z zaprzyjaźnionymi jednostkami, władzami samorządowymi, druhami naszej OSP/MDP oraz mieszkańcami Gminy uroczyście powitać nowy nabytek.

Wyczekany wóz udało się zakupić dzięki dofinansowaniu z KSRG, Gminy Cedry Wielkie, Starostwa Powiatu Gdańskiego oraz środków pochodzących od mieszkańców i darczyńców oraz naszej ciężkiej pracy przy zbiórce złomu, która okazała się strzałem w dziesiątkę! Akcja ta przerosła nasze oczekiwania.

Za co raz jeszcze pragniemy państwu podziękować!

Dziękujemy wszystkim obecnym na powitaniu nowego wozu naszej OSP!

Szczególnie dziękujemy naszej MDP za pomoc w organizacji, zaprzyjaźnionym jednostkom które uświetniły uroczysty przejazd, zaproszony gościom i wszystkim którzy swoja obecnością, dali nam ogromne wsparcie w tak ważnym dla OSP Cedry Wielkie dniu.

Przywitanie nowego wozu!

Szanowni Państwo oraz sympatycy naszej jednostki!

Serdecznie zapraszamy na przywitanie naszego nowego wozu bojowego.
W dniu 5 sierpnia o godz.19:30.

Przez wiele miesięcy ciężko pracowaliśmy w celu uzyskania niezbędnych środków na zakup tego pojazdu. Nie udałoby się to bez Państwa pomocy, stąd liczymy na obecność w tak ważnym dla nas wydarzeniu.

W oczekiwaniu na przyjazd czeka na Państwa między innymi: strażacka grochówka czy pokaz psów ratowniczych z Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczej OSP Gdańsk. Następnie wspólnie z innymi jednostkami przywitamy oraz zaprezentujemy to nad czym tak ciężko pracowaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

(Z przyczyn niezależnych godzina powitania może się lekko zmienić.
Prosimy o śledzenie informacji,
które będą się pojawiały na naszej stronie )

Nowa brama w remizie OSP Cedry Wielkie

11 lipca w budynku remizy OSP Cedry Wielkie przeprowadzone zostały prace mające na celu montaż nowej bramy garażowej. Nasza jednostka otrzymała dofinansowanie z zadania pt. „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego”, realizowanego przez Komenda Główna PSP. Udało się dokonać wymiany dotychczasowej bramy, która w wyniku eksploatacji nie nadawała się do dalszego sprawnego użytku. Poza tym, w zeszłym roku wymieniona została już jedna brama i widoczny był kontrast między nimi.

Nowy system otwierania, którego dotychczas nie było w naszej strażnicy, usprawni przygotowania do wyjazdu naszej OSP na akcje ratowniczo gaśnicze.

Nasi druhowie chcąc obniżyć koszty sami zdemontowali dotychczasową bramę. Pozostałe środki zostały „wypracowane” przez naszych strażaków przy różnych zabezpieczeniach.

Całość zadania wyniosła 13000.00 złotych, w tym dofinansowanie z KSRG wyniosło 10000.00 i środki własne OSP Cedry Wielkie, wyniosły 3000.00 zł.

Zawody w Świbnie

9 lipca w Świbnie odbył się festyn Świbnieńskie Lato zorganizowane przez Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk – Świbno. Nasza MDP Cedry Wielkie wzięła udział w zawodach sportowo pożarniczych o Puchar Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku reprezentując nasza jednostkę oraz Gmina Cedry Wielkie.

Drużyny brały udział w dwóch konkurencjach: sztafecie i rozwinięciu bojowym.

Miło nam poinformować iż nasza MDP zajęła w zawodach drugie miejsce!

Gratulujemy drużynie w składzie: Maciek,
Oliwia,
Weronika,
Marcin,
Jan
oraz opiekunom: Ani i Arturowi.

Życzymy dalszych sukcesów!

Festyny na rozpoczęcie wakacji

25 i 26 czerwca nasza jednostka wzięła udział w dwóch festynach sołeckich. Pierwszy odbył się w miejscowości Trutnowy, a w niedzielę odwiedziliśmy Trzcinisko. Przyjazd wozu strażackiego okazał się nie lada atrakcją, ale największą był oczywiście zimny prysznic zorganizowany przez naszych strażaków.

Dla pozostałych mieszkańców naszej Gminy zorganizowaliśmy w niedzielę kurtynę wodną przy remizie OSP Cedry Wielkie, by można było trochę się ochłodzić w czasie trwających upałów.