Egzamin z komory dymowej Słupsk 2020

W niedzielę 23 lutego nasi przyszli strażacy ratownicy przeszli egzamin z komory dymowej w Ośrodku Szkoleniowym PSP w Słupsku. W pierwszej kolejności każdy z nich musiał przejść ćwiczenia wydolnościowe by następnie w pełnym umundurowaniu i w aparatach ODO wejść do komory i przejść cały tor.

Nasi druhowie zaliczyli egzamin wzorowo i bez namniejszych problemów. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze postępy podczas szkolenia podstawowego!

Podsumowanie 2019

Minął kolejny rok służby w OSP Cedry Wielkie, czas więc na podsumowanie 2019. Rok ten kończymy pod znakiem pozytywnych zmian oraz jubileuszu 60 – lecia. Nasza jednostka sukcesywnie się rozwija, nie tylko biorąc udział w coraz większej liczbie akcji ratowniczo-gaśniczych, ale również aktywnie uczestnicząc w zawodach i szkoleniach. W tym roku nasi druhowie brali udział m.in. w ćwiczeniach z ratownictwa wodnego, technicznego czy przeciwpowodziowych. Wystawione zostały drużyny na zawody powiatowe z rozwinięcia bojowego czy pierwszej pomocy. OSP Cedry Wielkie stawia również na rozwój przyszłych pokoleń strażaków ratowników. W 2019 r. utworzona została damska MDP, następnie młodzież przygotowywała się do zawodów wojewódzkich ćwicząc na torze zrobionym samodzielnie przez starszych kolegów. Dzięki Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej dążymy do rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapewnieniu ciekawej formy spędzenia czasu wolnego.

W roku 2019, OSP w Cedrach Wielkich udało się pozyskać kolejny sprzęt ratowniczo- gaśniczy, dzięki czemu możliwe jest szybsze i sprawniejsze udzielanie przez nas pomocy. Warto wymienić chociażby:

• Narzędzia hydrauliczne
  • Kamera termowizyjna
  • Czujnik wielogazowy
  • Węże gaśnicze
  • Wyposażenie osobiste strażaków ratowników oraz MDP

Ze względu na lokalizację jednostki, nie tylko na granicy powiatu gdańskiego, ale także w pobliżu strategicznej niedawno otworzonej trasy S7, najwięcej interwencji podejmowanych przez OSP Cedry Wielkie to wypadki drogowe. Następnym, największym zagrożeniem z jakim się zmagamy to oczywiście pożary, szczególnie użytków rolnych czy traw, ze względu na charakter gospodarki regionu, opartej na rolnictwie.

Od kilku lat liczba akcji podejmowanych przez OSP Cedry Wielkie systematycznie wzrasta. Podsumowując, w roku 2019 nasza jednostka uczestniczyła w 113 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym:

Pożary: 43 zdarzenia,

Miejscowe zagrożenia ogółem: 70 zdarzeń, w tym najwięcej interwencji dotyczących wypadków drogowych – 39, a także:

• Podtopienia mienia: 1
  • Zdarzenia związane z występowaniem silnych wiatrów: 23
  • Inne miejscowe zagrożenia: 17

Działalność OSP Cedry Wielkie to nie tylko akcje ratowniczo – gaśnicze, to także służba reprezentacyjna, współpraca z sołectwami i mieszkańcami. Nasza jednostka często wystawia poczet sztandarowy podczas różnych uroczystości państwowych, gminnych czy kościelnych. Pojawiamy się także na festynach, imprezach okolicznościowych by zaprezentować wozy i sprzęt czy propagujemy dobre nawyki przeprowadzając warsztaty szkoleniowe. OSP Cedry Wielkie pomaga nie tylko walcząc z zagrożeniami, ale także wspierając różne akcje charytatywne. Bardzo ważne jest dla nas działanie dla i wraz z mieszkańcami naszej Gminy by zapewnić bezpieczeństwo i być częścią lokalnej społeczności.

Z roku na rok liczba akcji w jakich uczestniczy nasza jednostka zwiększa się, stąd też dążymy do pozyskiwania sił i środków pozwalających nam na podjęcie każdego możliwego wezwania i niesienia pomocy. Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia OSP Cedry Wielkie. Zachęcamy do dołączenia do naszej jednostki, zarówno mężczyzn, kobiety jak i młodzież.

Dziękujemy, że mogliśmy służyć Państwu przez cały miniony 2019, liczymy na dalszą współpracę w ramach całej społeczności lokalnej, której z dumą jesteśmmy częścią.