Dożynki Gminne 2023

3 września odbyły się Gminne Obchody Święta Plonów czyli popularne Dożynki. Nasza jednostka również wzięła udział w obchodach, najpierw wystawiając sztandar podczas Mszy Św. rozpoczynającej uroczystość. Następnie nasi strażacy wsparli Komenda Powiatowa PSP w Pruszczu Gdańskim, która miała swoje stanowisko, które można było odwiedzić podczas dalszej części Dożynek. Odwiedzający mogli zobaczyć wozy strażackie i wyposażenie oraz posłuchać na czym polega służba Strażaka. Nasza jednostka współpracuje z rolnikami z terenu naszej Gmina Cedry Wielkie dlatego cieszymy się że mogliśmy uczestniczyć w ich święcie.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid08SvjzdM1xFLtdK4Ar3P2KcdYBuUiq9kYTrrkSnmHMvYCu9Bv55w6uE8BnuLdD1EZl&id=100066616474193

Zawody Sportowo – Pożarnicze w Świbnie

8 lipca nasza MDP wzięła udział w zawodach sportowo pożarniczych organizowanych przez OSP Świbno. Młodzież walczyła o Puchar Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku i miło nam poinformować że nasza MDP zdobyła II miejsce, na 7 Drużyn.

Ponadto nasza reprezntacja wzieła udział w uroczystościach z okazji 65-lecia OSP Świbo, podczas których otrzymaliśmy podziękowanie za wieloletnią współpracę. Dziękujemy za pamięć o naszej jednostce i liczymy na dalsze lata współdziałania na rzecz bezpieczeństwa.

Jeszcze raz gratulujemy MDP Cedry Wielkie!

Strażacy dla najmłodszych

W okolicach 1 czerwca zawsze chcemy dołożyć swoją cegiełkę by był to najlepszy dzień w roku dla najmłodszych.
W tym roku pobiliśmy nasz rekord ponieważ na przełomie maja i czerwca udało nam się odbyć znaczną ilość spotkań z naszymi najmłodszymi Fanami 👶👧👦
Należy również zauważyć że w trakcie roku przy każdej okazji staramy się również znaleźć chwilę licząc na zaszczepienie w dzieci i młodzieży naszej pasji. Liczymy że kiedyś będą naszymi następcami. 🚒🚒

W tym roku uczestniczyliśmy w dniach dziecka w miejscach:
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Żuławski Słonecznik
Szkoła Podstawowa Cedry Małe
Urzad Marszalkowski Wojewodztwa Pomorskiego
Moje Leszkowy
Okienko w Koszwałach
Przedszkole Samorządowe Oddział Trutnowy
Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich

Dziękujemy również Janusz Goliński oraz Gmina Cedry Wielkie którzy pozwolili naszym wozom dojechać na miejsce i za docenienie strażaków, którzy poświęcają czas wolny by sprawić radość najmłodszym członkom naszej spolecznosci.

Ćwiczenia przeciwpożarowe

18 maja 2023 r. miały miejsce powiatowe ćwiczenia plutonu „Pożar”, do którego włączona została również nasza jednostka. Scenariuszem ćwiczen był pożar na obszarze leśnym zlokalizowanym na terenie gm. Przywidz. Ze względu na silny wiatr pożar szybko rozprzestrzeniał się, a przybyłe na miejsce jako pierwsze jednostki OSP Przywidz oraz OSP Kolbudy wymagały dodatkowego wsparcia I zaopatrzenia wodnego.

Podczas ćwiczeń jednostki trenowały gaszenie pożarów powierzchniowych kompleksów leśnych z założeniem przepompowywania wody na duże odległości i pod duże wzniesienia. Było to wymagające zadanie, gdyż ciśnienie spadało o każde 10m wysokości pokonywanej przez strażaków. Ćwiczenia miały również na celu doskonalenie współpracy pomiędzy PSP, OSP i Strażą Leśną jak również zapoznanie się z topografią terenu i dojazdami pożarowymi.

W sposób praktyczny jednostki wykonały kolejno: zassanie wody ze zbiornika naturalnego, zbudowanie magistrali wodnej oraz przetłoczenie wody do źródła pożaru. Szczególny nacisk nałożono na ciągłość podawania wody, co wymagało stałego kontaktu z obsługą stanowisk, oraz nadzór nad płynną regulacją przepływu.

W ćwiczeniach brały udział liczne siły i środki straży pożarnej z powiatu gdańskiego:
Komenda Powiatowa PSP w Pruszczu Gdańskim
OSP Ochotnicza Straż Pożarna Pruszcz Gdański OSP Jodłowno
OSP Przywidz
OSP KSRG Rościszewo
Ochotnicza Straż Pożarna Pręgowo
Ochotnicza Straż Pożarna w Lublewie Gdańskim
Ochotnicza Straż Pożarna w Łęgowie
Ochotnicza Straż Pożarna Kolbudy
Osp Cedry Wielkie

Dzień Strażaka 2023

12 mają odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka, w remizie OSP Cedry Wielkie. Oprócz uczczenia święta Strażaków, podczas uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń w obecności zaproszonych gości: Wiceprezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP, dh Jarosław Dutkowski, Starostę powiatu gdańskiego, Pana Marian Cichon – Starosta Powiatu Gdańskiego, Wójta Gminy Cedry Wielkie Pana Janusz Goliński, reprezentujący Komenda Powiatowa PSP w Pruszczu Gdańskim, st kpt. Daniel Duda, Prezesa Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Edward Woźniak.

Odznaczeni z OSP Cedry Wielkie:

Medal złoty za zasługi dla pożarnictwa: dh Artur Bernat

Medal srebrny za zasługi dla pożarnictwa: dh Krzysztof Wojdyr

Odznaka Strażak Wzorowy: dh Rafał Ciurkowski, dh Rafał Dybowski, dh Andrzej Juszczyk, dh Anna Konikowska,

Wysługa lat 55: dh Edward Woźniak, dh Maria Jan Wawer

Wysługa lat 50: dh Grzegorz Nakonieczny

Złota odznaka honorowa Zasłużony dla Województwa Pomorskiego: dh Edward Woźniak, dh Maria Jan Wawer

Brązowa odznaka honorowa Zasłużony dla Województwa Pomorskiego: Przemysław Paluch

Srebrna odznaka MDP: Jan Wojewski, Marcin Jankowski, Maciej Łobaczewski

Brązowa odznaka MDP: Oriana Gara, Oliwia Słowik, Weronika Rumak, Krystian Tarasiuk , Szymon Matyjas

Gratulujemy wszystkim oznaczonym i dziękujemy Szanowny gościom za przybycie i życzenia z okazji naszego święta.

Zdjęcia Portal NaszPruszcz.pl
https://naszpruszcz.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/741_cedry-wielkie/5344_dzien-strazaka-w-cedrach-wielkich-byly-awanse-i-odznaczenia-zdjecia-.html

Odwiedziny w ramach warsztatów z realizacji zadania publicznego

Dziękujemy za odwiedziny. Bardzo cieszy nas możliwość spotkań z najmłodszymi mieszkańcami Gminy. Niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy i promowanie działań naszej jednostki.

Spotkanie to jest jednym z kilku w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu Ratownictwa i Ochrony ludności, realizowanego przez OSP Cedry Wielkie. Podczas spotkań poruszane zostają tematy ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy. Przekazywanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa stanowi trzon naszych działań jako OSP oraz staje się dodatkowym wsparciem w skutecznym zapewnianiu bezpieczeństwa.

https://www.facebook.com/100057645220022/posts/pfbid0BydFxW54v4TaTNgcqTptENHRmobimVLrmBEwJuVpDVHAigEaUMRwLrBA3r9c7fmdl

Zapraszamy ponownie i do zobaczenia 😉

Poniżej znajdą Państwo praktyczne wskazówki ja zabezpieczyć swój dom przed pożarem:

Zadbaj o działający czujnik dymu, koc gaśniczy i gaśnicę

Upewnij się, że w Twoim domu znajduje się działająca gaśnica ręczna, koc gaśniczy i czujnik dymu – te produkty mogą uratować życie i świetnie nadają się do ugaszenia niewielkiego pożaru. Nie zapomnij o regularnym sprawdzaniu stanu naładowania baterii w czujniku dymu.

Wyjmij wtyczkę z gniazdka i korzystaj z wyłącznika czasowego

Jeśli nie korzystasz z elektroniki domowej, wyciągnij wtyczkę z gniazda. Używaj wyłącznika czasowego ekspresu do kawy i innych urządzeń, z których regularnie korzystasz.

Utrzymuj porządek wokół sprzętów AGD

Sprzątanie wokół sprzętów AGD nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl. Szczególnie ważne jest jednak regularne czyszczenie okapu kuchennego i odkurzanie za lodówką i zamrażarką.

Czyść komin z sadzy i załóż osłonę przeciwiskrową

Jeśli masz piecyk, kominek lub piec kaflowy zadbaj o dokładne czyszczenie komina z sadzy oraz o osłonę przeciwiskrową, która zapobiega rozprzestrzenieniu się iskier w pomieszczeniu. 

Przygotuj plan ewakuacji

Przygotuj plan ewakuacji – szczególnie, jeśli mieszkasz w budynku wielopiętrowym lub jesteś świeżo po przeprowadzce

Upewnij się, że w Twoim domu znajduje się działająca gaśnica ręczna, koc gaśniczy i czujnik dymu – te produkty mogą uratować życie i świetnie nadają się do ugaszenia niewielkiego pożaru. Nie zapomnij o regularnym sprawdzaniu stanu naładowania baterii w czujniku dymu. Wyjmij wtyczkę z gniazdka i korzystaj z wyłącznika czasowego Jeśli nie korzystasz z elektroniki domowej, wyciągnij wtyczkę z gniazda. Używaj wyłącznika czasowego ekspresu do kawy i innych urządzeń, z których regularnie korzystasz. Utrzymuj porządek wokół sprzętów AGD Sprzątanie wokół sprzętów AGD nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl. Szczególnie ważne jest jednak regularne czyszczenie okapu kuchennego i odkurzanie za lodówką i zamrażarką. Czyść komin z sadzy i załóż osłonę przeciwiskrową Jeśli masz piecyk, kominek lub piec kaflowy zadbaj o dokładne czyszczenie komina z sadzy oraz o osłonę przeciwiskrową, która zapobiega rozprzestrzenieniu się iskier w pomieszczeniu.  Przygotuj plan ewakuacji Przygotuj plan ewakuacji – szczególnie, jeśli mieszkasz w budynku wielopiętrowym lub jesteś świeżo po przeprowadzce.

Nieustanna służba

16.04.2023.

Godz. 18:25

Miejscowość: Pruszcz Gdański

W dniu dzisiejszym, wracając z Komenda Powiatowa PSP w Pruszczu Gdańskim, przejeżdżając ul. Chopina zobaczyliśmy dwóch nerwowo machajacych do nas chłopców. Zauważyliśmy, że obok nich na chodniku leży mężczyzną.
Natychmiast przystąpiliśmy do działań,
dh Rafał Dybowski oraz dh Przemysław Paluch sprawdzili czynności życiowe nieprzytomnego mężczyzny, oraz wykonali badanie urazowe. W tym czasie dh Krzysztof Wojdyr zabezpieczał miejsce z zdarzenia oraz powiadamiał stanowisko kierowania o zaistniałej sytuacji.

Po przyjeździe ZRM, mężczyzna w stanie dobrym został przekazany załodze karetki.

Chcielibyśmy pogratulować postawy Erykowi Potrykus i Szymonowi Orłowskiemu chłopcom którzy nas zatrzymali, jako jedyni postanowili udzielić pomocy poszkodowanej osobie i nie przeszli obojętnie widząc ludzką krzywdę, postawa godna naśladowania.

ZRM

Przypominamy: przekaż 1,5% podatku dla OSP Cedry Wielkie

Szanowni Państwo!

Zachęcamy do wsparcia naszej jednostki poprzez przekazanie 1,5% podatku.
Ochotnicza Straż Pożarna w Cedrach Wielkich w roku 2022 wyjeżdżała do akcji ratowniczo – gaśniczych ponad 200 razy. Strażacy z OSP Cedry Wielkie są zaangażowani nie tylko w działania ratowniczo-gaśnicze, ale wspierają również liczne akcje społeczne oraz prowadzona jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Nasza jednostka organizuje również warsztaty szkoleniowe i pokazy, które pozwalają przekazać wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Pełnimy również służbę reprezentacyjną podczas różnych uroczystości.

Druhowie z OSP Cedry Wielkie liczą na wsparcie, które pozwoli na zwiększenie skuteczności działań na rzecz bezpieczeństwa i usprawni służbę strażaków ratowników oraz ich współpracę ze społecznością lokalną. Przekazanie 1,5% podatku jest sprawą prostą i trwa tylko chwilę, ale dla OSP Cedry Wielkie ma ogromne znaczenie. Nawet niewielkie wsparcie ma dużą moc, gdyż pomaga strażakom ochotnikom, usprawnić ich pracę, którą wykonują nieodpłatnie i z ogromnym poświęceniem.

Wszystkie niezbędne dane znajdą Państwo na grafikach poniżej.
Prosimy o wpisanie nr KRS Zwiazku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a jako cel szczegółowy o podanie nazwy naszej OSP. Jest to wazny szczegół, który decyduje o tym że przekazany 1,5% podatku trafia na nasze konto.

*Osoby będące na emeryturze również mogą przekazać 1,5% podatku na naszą OSP. Prosimy o indywidualny kontakt w celu wydania specjalnego druku.

Przekaż 1,5 % podatku na OSP Cedry Wielkie

Szanowni Państwo!

Zachęcamy do wsparcia naszej jednostki poprzez przekazanie 1,5% podatku.
Ochotnicza Straż Pożarna w Cedrach Wielkich w roku 2022 wyjeżdżała do akcji ratowniczo – gaśniczych ponad 200 razy. Strażacy z OSP Cedry Wielkie są zaangażowani nie tylko w działania ratowniczo-gaśnicze, ale wspierają również liczne akcje społeczne oraz prowadzona jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Nasza jednostka organizuje również warsztaty szkoleniowe i pokazy, które pozwalają przekazać wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Pełnimy również służbę reprezentacyjną podczas różnych uroczystości.

Druhowie z OSP Cedry Wielkie liczą na wsparcie, które pozwoli na zwiększenie skuteczności działań na rzecz bezpieczeństwa i usprawni służbę strażaków ratowników oraz ich współpracę ze społecznością lokalną. Przekazanie 1,5% podatku jest sprawą prostą i trwa tylko chwilę, ale dla OSP Cedry Wielkie ma ogromne znaczenie. Nawet niewielkie wsparcie ma dużą moc, gdyż pomaga strażakom ochotnikom, usprawnić ich pracę, którą wykonują nieodpłatnie i z ogromnym poświęceniem.

Wszystkie niezbędne dane znajdą Państwo na grafikach poniżej.
Prosimy o wpisanie nr KRS Zwiazku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a jako cel szczegółowy o podanie nazwy naszej OSP. Jest to wazny szczegół, który decyduje o tym że przekazany 1,5% podatku trafia na nasze konto.

*Osoby będące na emeryturze również mogą przekazać 1,5% podatku na naszą OSP. Prosimy o indywidualny kontakt w celu wydania specjalnego druku.