Podsumowanie roku 2018 w OSP Cedry Wielkie

Za nami kolejny rok, czas więc na podsumowanie minionego 2018r. w OSP Cedry Wielkie. Nasza jednostka sukcesywnie się rozwija, nie tylko biorąc udział w coraz większej liczbie akcji ratowniczo-gaśniczych, ale również aktywnie uczestnicząc w zawodach i szkoleniach. Warto nadmienić chociażby to że nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w spartakiadzie pożarniczej pod Kwidzynem, a starsi strażacy w I Mistrzostwa Służb Mundurowych z Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej w Pruszczu Gdańskim. Podejmujemy również coraz większą i efektywniejszą współpracę z lokalną społecznością Gminy Cedry Wielkie, przykładem mogą być warsztaty szkoleniowe dla dzieci, przeprowadzone w jednym z sołectw. W mijającym roku dołączyło do nas troje nowych druhów, w tym pierwsza w naszej jednostce kobieta!

W roku 2018, OSP w Cedrach Wielkich udało się pozyskać wiele nowego sprzętu ratowniczo- gaśniczego, dzięki czemu możliwe jest szybsze i sprawniejsze udzielanie przez nas pomocy. Warto wymienić chociażby nową kurtynę wodną z regulacją, opryskiwacz STIHL (służący do zamiatania, gaszenia czy podawania sorbentu), sprzęt do ratownictwa wodnego oraz medycznego, w tym defibrylator AED, aparaty powietrzne, czy nowe prądownice do gaszenia pożaru.

Ze względu na lokalizację jednostki, nie tylko na granicy powiatu gdańskiego, ale także w pobliżu strategicznej niedawno otworzonej trasy S7, najwięcej interwencji podejmowanych przez OSP Cedry Wielkie to wypadki drogowe. Następnym, największym zagrożeniem z jakim się zmagamy to oczywiście pożary, szczególnie użytków rolnych czy traw, ze względu na charakter gospodarki regionu, opartej na rolnictwie.

Podsumowując, w roku 2018 nasza jednostka uczestniczyła w 112 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym:
Pożary: 41 zdarzeń, w tym najwięcej dotyczących pożarów użytków rolnych i traw – 22 , a także:
• Pożary sadzy w przewodach kominowych: 7
• Pożary budynków mieszkalnych, gospodarczych i inne: 12
Miejscowe zagrożenia ogółem: 71 zdarzeń, w tym najwięcej interwencji dotyczących wypadków drogowych – 44, a także:
• Podtopienia mienia: 3
• Zdarzenia związane z występowaniem silnych wiatrów: 2
• Inne miejscowe zagrożenia: 22, w tym m.in: pomoc zespołom ratownictwa medycznego- 2; usuwanie owadów błonkoskrzydłowych- 7; pozostałe np. uwięzione zwięrzęta, usuwanie substancji z jezdni – 13

Z roku na rok liczba akcji w jakich uczestniczy nasza jednostka zwiększa się, stąd też dążymy do pozyskiwania sił i środków pozwalających nam na podjęcie każdego możliwego wezwania i niesienia pomocy. Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia OSP Cedry Wielkie. Zachęcamy do dołączenia do naszej jednostki, zarówno mężczyzn, kobiety jak i młodzież.
Dziękujemy za udany 2018 rok i liczymy na dalszą współpracę w nowym 2019!