Oficjalne przekazanie nowego wozu dla OSP Cedry Wielkie

17 listopada w naszej jednostce odbyły się dwie ważne uroczystości. Oficjalne przekazanie nowego wozu bojowego marki Scania oraz otwarcie dobudowanej części remizy. Nowy wóz działa w naszej jednostce już od sierpnia tego roku. Jego zakup poprzedziły miesiące ciężkiej pracy by zabezpieczyć odpowiednią sumę środków.

A tak przedstawiały się koszty i finansowanie:

• koszt zakupu – 1 144 949,70 zł

• dotacja KG PSP – 425 000 zł

• dotacja gminy Cedry Wielkie – 470 000 zł

• dotacja Powiatu Gdańskiego – 120 000 zł

• wkład własny OSP Cedry Wielkie i sponsorów – 89 494,70 zł w tym:

• dotacja Fundacji Lotos – 20 000 zł

• dotacja UEGZ – 10 000 zł

• dotacja Base Group – 5 000 zł

• dotacja Gilmet – 5 000 zł

• dotacja Banku Spółdzielczego – 500 zł

Auto to było długo wyczekiwane, ze względu na rosnąca liczbę interwencji podejmowanych przez naszą jednostkę, która rok rocznie przekracza 100 wyjazdów. Na dzień dzisiejszy mamy 190 wyjazdów, tylko w roku 2022. Patrząc na rosnącą liczbę wyjazdów, więcej czasu spędzamy w wozach, ale świadomość że możemy wygodnie i z napędami terenowymi przygotować się do pełnienia służby, pozwala cieszyć się naszym miejscem i rozwijać działalność OSP. Warto zauważyć co oznacza dla nas nowe auto i jego wyposażenie, to między innymi:• silnik o mocy 360KM• napęd 4×4 z blokadami• pojemność zbiornika wody 3 tys. litrów• pojemność zbiornika środka pianotwórczego – 300 litrów• autopompa o wydajności 3600l/min przy ciśnieniu 8 bar• działko wodno – pianowe• wyciągarka o uciągu 8 ton i długości liny 25m• radiotelefony, zestaw narzędzi ratownictwa drogowego, aparaty powietrzne, torba medyczna, deska ortopedyczna z szynami, maszt oświetleniowy, pilarki spalinowe, piła spalinowa do cięcia betonu i metalu, pilarka ratownicza.

W tym samym dniu odbyło się także uroczyste otwarcie i zaprezentowanie nowo dobudowanej części remizy OSP Cedry Wielkie. Rozbudowa strażnicy o nowe pomieszczenia zwiększyła funkcjonalność budynku oraz komfort korzystania z remizy. Dawniej musieliśmy przebierać się za wozami szczególnie zimą nie było to komfortowe. Obecnie mamy nie tylko szatnię ale także salkę konferencyjna, którą używamy na wszelkie zebrania, warsztaty szkoleniowe. Bardzo brakowało nam tego, szczególnie by rozwijać naszą Młodzieżowa Drużynę Pożarniczą. Dzięki rozbudowie również dzięki naszym druhom i zaprzyjaźnionym firmom wyremontowaliśmy także jeden z garaży. Dzięki dotacjom z KSRG zyskaliśmy nowe bramy wjazdowe, które dzięki automatycznemu otwieraniu pozwalają na szybszy wyjazd do akcji ratowniczo- gaśniczych, a także przy dotacji Gminy zamontowany został system odprowadzania spalin, który chroni przed ich szkodliwym działaniem. Finansowanie rozbudowy budynku straży wraz z odnowieniem elewacji starej części obiektu i zagospodarowaniem terenu wokół remizy wyniosła blisko 400 tys. zł, z czego 100 tys. zł otrzymaliśmy z budżetu powiatu gdańskiego.

Tak o uroczystości i przekazaniu wypowiedzieli się zaproszeni goście:

– Samochód trafił do jednostki z wielkimi tradycjami, która funkcjonuje już od 60 lat. Jest to szczególne miejsce, ponieważ strażacy z Cedrów Wielkich stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców gminy, ale także kierowców, podróżujących trasą S7. Już teraz mogę zapewnić, że będziemy wspierać jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w każdej możliwej formule – zapewniał na uroczystości Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku st. bryg. Dariusz Żywicki przyznał, że rzadko zdarza się tak, aby jednego dnia świętowano dwa ważne i kosztowne wydarzenia – w przypadku OSP Cedry Wielkie rozbudowę remizy i kupno nowego samochodu.- Ten pojazd na pewno Wam się przyda, ponieważ z każdym rokiem macie coraz więcej wyjazdów, dlatego uważam, że każda złotówka była dobrze wydatkowana. Bardzo się cieszę, że środki na zakup pochodzą także z gminy, co świadczy o tym, że wójt Goliński bardzo ceni sobie bezpieczeństwo mieszkańców. Ważne jest również to, że strażacy nie czekali z założonymi rękoma, ale sami wzięli sprawy w swoje ręce i zbierali pieniądze potrzebne na zakup wozu – podkreślał st. bryg. Żywicki.

Brygadier Jan Roszmann, Komendant Powiatowy KPP w Pruszczu Gdańskim przypomniał, że 2 lata temu cedrowska straż wyjeżdżała do akcji 140 razy, rok później – 160, a do połowy listopada tego roku już blisko 190 razy.- Sam sprzęt bez ludzi nie jest w stanie podjąć żadnych działań. Jesteście jednostką czynną i często wspieracie działania PSP, co mnie ogromnie cieszy i za co dziękuję – mówił komendant powiatowy PSP.

Z kolei starosta gdański Marian Cichon zwrócił uwagę, że nowy samochód jednostce w Cedrach Wielkich należał się jak nikomu innemu.- Pracujecie na krańcach naszego powiatu, a liczba wyjazdów świadczy o tym, że nowy pojazd jest potrzebny. Cieszę się, że powiat gdański mógł wesprzeć finansowo zakup samochodu i rozbudowę remizy. Z każdej akcji wracajcie cali i zdrowi – życzył Marian Cichon

Justyna Słowińska, przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie zaznaczyła, że dzięki wsparciu wielu osób zakup pojazdu dla tutejszej jednostki był w ogóle możliwy i spełniły się marzenia strażaków, a mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni.- Dzisiejszy dzień pokazuje, że mamy przyjaciół, na których możemy liczyć w każdej trudnej sytuacji.

– Dziękuję druhom strażakom za ogromne zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy. Bez nich nie mielibyśmy dziś co świętować. Wielokrotnie przekonywałem się już, że w każdej sytuacji możemy liczyć na naszych strażaków i za to im serdecznie dziękuję – dziękował Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.

Bardzo dziękujemy za obecność podczas tak ważnej dla nas uroczystości. I wsparcie wszystkich osób, które pomogły nam znaleźć się w tym miejscu z nową częścią remizy i nowym wozem. Niezmiernie dużo znaczy dla nas możliwość rozwoju by zapewnić bezpieczeństwo naszej społeczności lokalnej i być jej istotna częścią – zakończył Prezes OSP dh Przemysław Paluch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *