Podsumowanie roku 2022

Czas na podsumowanie roku #2022 w naszej jednostce. Rok ten zakończyliśmy liczbą 206 wyjazdów, był intensywny nie tylko ze względu na ogromną szansę przed jaką stanęliśmy, mianowicie zakup auta, ale też pod względem liczby interwencji, zajęliśmy wysokie 9 miejsce w województwie.

Intensywnie rozwijaliśmy jednostkę by móc służyć społeczeństwu i dbać o bezpieczeństwo. Braliśmy udział w szkoleniu z ratownictwa wodnego w miejscowości Błotnik, nasi druhowie przeszli re-certyfikację KPP, OSP Cedry Wielkie brało udział w zawodach z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dla służb mundurowych. Nieustannie szkolimy młode pokolenia strażaków ratowników, w ramach naszej Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej.

W roku 2022, OSP w Cedrach Wielkich udało się pozyskać kolejny sprzęt ratowniczo- gaśniczy, dzięki czemu możliwe jest szybsze i sprawniejsze udzielanie przez nas pomocy. Warto wymienić:

Aparaty powietrzne z czujnikami bezruchu

Wentylator oddymiający firmy Rosenbauer z dyszą wodną i podświetleniem

Radiotelefony przenośne

Drabina D10W

Nasadki aluminiowe

Pilarka do drewna

Elektronarzędzia

Węże tłoczne

Przenośny zestaw oświetleniowy terenu miejsca akcji

Powyższy sprzęt i nie tylko ten, trafił na wyposażenie największej inwestycji tego roku, a mianowicie pozyskanie nowego wozu ratowniczo – gaśniczego marki Scania. Jego zakup poprzedziły miesiące ciężkiej pracy by zabezpieczyć odpowiednią sumę środków.

Auto to było długo wyczekiwane, ze względu na rosnąca liczbę interwencji podejmowanych przez naszą jednostkę, która rok rocznie przekracza 100 wyjazdów. Patrząc na rosnącą liczbę wyjazdów, więcej czasu spędzamy w wozach, ale świadomość, że możemy wygodnie i z napędami terenowymi przygotować się do pełnienia służby, pozwala cieszyć się naszym miejscem i rozwijać działalność OSP.

Warto zauważyć co oznacza dla nas nowe auto i jego wyposażenie, to między innymi:
• silnik o mocy 360KM
• napęd 4×4 z blokadami
• pojemność zbiornika wody 3 tys. Litrów
• pojemność zbiornika środka pianotwórczego – 300 litrów
• autopompa o wydajności 3600l/min przy ciśnieniu 8 bar
• działko wodno – pianowe
• wyciągarka o uciągu 8 ton i długości liny 25m

Największym zagrożeniem z jakim się zmagamy to pożary, szczególnie użytków rolnych czy traw, ze względu na charakter gospodarki regionu, opartej na rolnictwie.

Ze względu na lokalizację jednostki, nie tylko na granicy powiatu gdańskiego, ale także w pobliżu strategicznej trasy S7, dużo interwencji podejmowanych przez OSP Cedry Wielkie to wypadki drogowe, których liczba niestety wzrasta co roku, nie tylko na wspomnianej drodze ekspresowej.

Od kilku lat liczba akcji podejmowanych przez OSP Cedry Wielkie systematycznie wzrasta. Podsumowując, w roku 2022 nasza jednostka uczestniczyła w 206 (wzrost o ponad 50 akcji w stosunku do roku poprzedniego) akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym:

Pożary: 71 zdarzeń

Miejscowe zagrożenia ogółem: 133 w tym:

– wypadki drogowe – 18 tym na S7 – 8

– inne miejscowe zagrożenia: 133

Alarmy fałszywe: 2

W akcjach ratowniczo gaśniczych brały udział nasze wozy następująco:
Ford –17,
Renault – 152,
Scania – 35.
Miejscowości do jakich najczęściej wyjeżdżaliśmy w celu podjęcia interwencji to: Leszkowy, Trutnowy, Cedry Małe, Kiezmark, Cedry Wielkie, Długie Pole, Miłocin

Działalność OSP Cedry Wielkie to nie tylko zdarzenia ratowniczo – gaśnicze, to także służba reprezentacyjna, współpraca z sołectwami i mieszkańcami. Można wymienić chociażby: udział w uroczystościach państwowych i kościelnych, wieszanie flag, warsztaty szkoleniowe, Pokazy na: Gminnym Dniu Dziecka czy Dożynkach Gminnych. Odwiedzamy też najmłodszych, w przedszkolach w naszej Gminie. Wspieramy również akcje społeczne m.in: WOŚP czy zbiórki dla Polaków mieszkających na Kresach. W 2022 roku możemy pochwalić się drugim miejscem w powiatowych zawodach z kwalifikowanej pierwszej pomocy dla służb mundurowych oraz drugim miejscem naszej MDP w zawodach sportowo – pożarniczych. Nasza jednostka została również nominowana do konkursu Bursztynowy Mieczyk, dla organizacji pozarządowych z województwa pomorskiego.

Ważnym miejscem kontaktu z Państwem jest też nasza strona na Facebooku. Wśród naszych obserwujących ponad połowa to mężczyźni. Zasięg strony na chwilę obecną to 130,9 tys. osób. Obserwuje nas min.: 896 osób z Gdańska, 799 z gminy Cedry Wielkie oraz 322 z Pruszcza Gdańskiego. Co ciekawe mamy także sympatyków z min. Niemiec i Wielkiej Brytanii. W roku 2022 najbardziej oglądanym postem była informacja o wypadku drogowym koło cmentarza w miejscowości Trutnowy który uzyskał 40 tys. wyświetleń oraz interwencja dotycząca pożaru domy w Wiślince.

Z roku na rok liczba akcji w jakich uczestniczy nasza jednostka zwiększa się, stąd też dążymy do pozyskiwania sił i środków pozwalających nam na podjęcie każdego możliwego wezwania i niesienia pomocy. Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia OSP Cedry Wielkie. Zachęcamy do dołączenia do naszej jednostki, zarówno mężczyzn, kobiety jak i młodzież.

Dziękujemy, że mogliśmy służyć Państwu przez cały miniony 2022, liczymy na dalszą współpracę w ramach całej społeczności lokalnej, której z dumą jesteśmy częścią.