Ćwiczenia przeciwpożarowe

18 maja 2023 r. miały miejsce powiatowe ćwiczenia plutonu „Pożar”, do którego włączona została również nasza jednostka. Scenariuszem ćwiczen był pożar na obszarze leśnym zlokalizowanym na terenie gm. Przywidz. Ze względu na silny wiatr pożar szybko rozprzestrzeniał się, a przybyłe na miejsce jako pierwsze jednostki OSP Przywidz oraz OSP Kolbudy wymagały dodatkowego wsparcia I zaopatrzenia wodnego.

Podczas ćwiczeń jednostki trenowały gaszenie pożarów powierzchniowych kompleksów leśnych z założeniem przepompowywania wody na duże odległości i pod duże wzniesienia. Było to wymagające zadanie, gdyż ciśnienie spadało o każde 10m wysokości pokonywanej przez strażaków. Ćwiczenia miały również na celu doskonalenie współpracy pomiędzy PSP, OSP i Strażą Leśną jak również zapoznanie się z topografią terenu i dojazdami pożarowymi.

W sposób praktyczny jednostki wykonały kolejno: zassanie wody ze zbiornika naturalnego, zbudowanie magistrali wodnej oraz przetłoczenie wody do źródła pożaru. Szczególny nacisk nałożono na ciągłość podawania wody, co wymagało stałego kontaktu z obsługą stanowisk, oraz nadzór nad płynną regulacją przepływu.

W ćwiczeniach brały udział liczne siły i środki straży pożarnej z powiatu gdańskiego:
Komenda Powiatowa PSP w Pruszczu Gdańskim
OSP Ochotnicza Straż Pożarna Pruszcz Gdański OSP Jodłowno